Budowa i funkcja końskiego kopyta

Brak komentarzy

Czy wiesz jak działa i jak jest zbudowane końskie kopyto ? Na pewno wiesz ale czy aby na pewno wiesz już wszystko ? Przekonaj się w poniższym artykule.

Kopyto zbudowane jest z trzeciej kości palca, trzeszczki kopytowej, chrząstek, stawu kopytowego oraz obejmującej całość puszki kopytowej. Pomimo, że kopyto wydaje nam się twarde, to tak na prawdę cały czas pracuje pod ciężarem konia pompując krew z powrotem z kopyta w stronę nogi.


Budowa kopyta:

1.Kość kopytowa- nadaje puszcze kształt. Jest porowata.
2.Trzeszczka kopytowa – jest położona w tylnej części stawu, który łączy kość kopytową z koronową.
3.Kość koronowa- jest gruba i krótka, od dołu łącząca się z kością kopytową w stawie kopytowym, od góry łączy się z kością pęcinową w stawie koronowym.
4.Ścięgno mięśnia prostownika wspólnego palców – znajduje się z przedniej strony kończyny. 5.Ścięgno mięśnia zginacza głębokiego palców – sięga do kość kopytowej, łączy się z kością kopytową w dolnej części.
6.Ścięgno mięśnia zginacza powierzchniowego palców – jego głównym zadaniem jest zginanie stawów koronowego i pęcinowego.
7.Strzałka gąbczasta – zapewnia elastyczność kopyta i amortyzuje wstrząsy wywołane ruchem konia,
8.Tworzywo obwódki – glazurę
9.Tworzywo ścienne – część warstwy listewkowej
10.Krawędź podeszwowa
11.Linia biała – połączenie ściany puszki kopytowej z podeszwą, o szer. ok. 3mm. W linię białą wbija się podkowiaki.
12.Strzała rogowa.
13.Podeszwa rogowa.

 

Kopyto zapewnia: ochronę, amortyzację, dźwiga wagę konia oraz możliwość ruchu  . Kopyto jest strukturą twardą ale za razem plastyczną,  mechanizm kopyta obejmuje jego odkształcanie się podczas ruchu o 2-4 mm, największe odkształcenia zachodzą w regionie piętek, ale też podeszwy.

Puszka rogowa zbudowana jest z: mnóstwo ściśniętych ze sobą, pionowych, cieniutkich rureczek wypełnionych powietrzem, które doskonale izolują.
Skóra znajdująca się pod puszka kopytową jest bardzo silnie ukrwiona, jednak dzięki rogowej izolacji krążąca krew nie ochładza się i koń nie odmraża sobie kopyt.
Róg kopyt przyrasta o około 1 cm na miesiąc. Aby kopyto rosło, musi mieć dostarczony budulec za pomocą krążenia krwi. Bez prawidłowego krążenia nie jest możliwe wytworzenie mocnego, zdrowego rogu nawet mimo dobrego żywienia.  Za dwa powszechne błędy uznaje – wycinanie podeszwy za mocno z przodu i za szybkie i za mocne spiłowywanie tyłu kopyta. Podeszwa przenosi dużą część ciężaru konia, mimo, że brzeg kopytowy dotyka podłoża pierwszy; podeszwa włącza się, gdy kopyto zagłębia się choć minimalnie w podłoże.

Prawidłowe struganie i pielęgnacja kopyt służy zachowaniu zdrowia i pełnej funkcjonalności np. strzałka powinna mieć kontakt z podłożem, ponieważ nacisk na nią stymuluje strzałkę gąbczastą i chrząstki kopytowe. Dbanie o prawidłową pielęgnację, struganie, nawilżanie kopyta jest niezwykle istotne. Wyobraź sobie, że bolą Cię nogi a musisz cały czas chodzi albo stać.

Zdrowe kopyta to zdrowy i szczęśliwszy koń.


Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *